25. července 2013

Městské lázně v Liberci - příprava na stěhování galerie

Měla jsem tu vzácnou příležitost poprvé vidět interiér městských lázní v Liberci po rekonstrukci. Po dlouhodobé rekonstrukci se otevřeli na jeden den veřejnosti a to předtím než se celá galerie začne stěhovat do nových prostor.Teď trochu z historie :-). První zmínka o očistných lázních v Liberci a to v podobě lazebny je z roku 1500. V letech 1901 a 1902 postavil liberecký stavitel Adolf Bürger budovu městských lázní na křižovatce ulic Masarykova a Vítězná. Vítězný návrh v novorenesanční podobě byl od vídeňského architekta Peter Paula Branga. Budovu doplnily další dvě nádherné stavby muzea a Obchodní a živnostenské komory, které utváří majestátní celek.Původní dvoupodlažní hala s plaveckým bazénem se nacházela v delším křídle nad nímž byl světlík z ocelové konstrukce, který v té době představoval technickou novinku. Vnější část budovy je vytvořen z hořického pískovce, doplněn keramickými obklady. Hlavní průčelí je s čtyřstupňovým štítem a dvěma půlkruhovými výstupky po stranách na nichž jsou umístěny sochy Poseidona a jeho manželky Afitrité. Autoři soch jsou profesoři liberecké průmyslové školy E.Gerhart a F.Crasce. V interiéru převažoval sloh secesní. Byl vybaven mramorovým schodištěm, štukovou výzdobou, nástěnnými malbami, zdobeným zábradlím. Lázně byly v provozu až do roku 1990, kdy byly navráceny v restituci České spořitelně. V roce 2005 koupilo lázně město Liberec a začalo se s rekonstrukcí. 

Zdroj informací+ foto: http://www.liberecky-kraj.czhttp://www.ogl.cz

Vedle historické budovy vznikla menší budova, která bude sloužit galerii jako depozitář. Vzniklo zde řadu dohadů pro a proti o ladění nové a staré budovy a především nápisu LÁZNĚ. Můj názor je trochu smíšený :-).
Původní velká hala s bazénem je rozdělena nyní na hlavní výstavní halu a čítárnu. Nové podlaží je z mléčného opálového skla a kamene. Okna jsou stíněna pro ochranu budoucích výtvarných děl. Velkým překvapením je výrazné schodiště z betonových desek. Jako samostatná jednotka se mi velice líbí, nádherný industriální prvek. Jako celek s historickým secesním stylem působí zatím zvláštně a musím jej rozhodně vidět ještě několikrát :-). Těším se na to jak to bude vypadat s obrazy. Posuďte sami kombinaci secesní nádhery mramorových sloupů, staromodrého/tyrkysového zdobeného zábradlí, plastických zdobeních a nových industriálních prvků. Líbí se mi původní detaily jako nápis "Plavky ždímejte od výlevek" nebo dveře od převlékárny. Původní plán je i kavárna a restaurace, tak se budu těšit. :-)Foto© BARABASCA MADE


Brzy na shledanou! 

Žádné komentáře :

Okomentovat

Děkuji za vaši zprávu :)

TOP