22. března 2014

Pozvánka | Koupání bez hranic - Oblastní galerie Liberec

Nedávno jsem vám slíbila reportáž o návštěvě galerie v nových prostorách bývalých lázních. Mám ráda když se stará nevyužitá budova znovu vrátí k životu a moc si tu proměnu užívám. Jelikož je galerie velmi rozsáhlá a pojme řadu výstav, tak se dnes budu věnovat jen jedné z nich a tou je výstava KOUPÁNÍ BEZ HRANIC.Výstava zachycuje historický vývoj celkové hygieny a rozvoj veřejných lázní, lázeňství, koupališť v Euroregionu Nisa v příhraničních oblastech. Jedná se o rozsáhlou oblast kolem Liberce například Jablonec nad Nisou, Frýdlant Nové město pod Smrkem , v polské části se to týká Zhořelci či Swieradów Zdróji a v německé části zmiňuje Žitavu, Wehrsdorf, Budyšín nebo Lobavu.
Výstava prochází vývoj v těchto oblastech od prvních zmínek o společném koupání, přes postupné rozšiřování povědomí o hygieně a vzniku prvních veřejných lázeňských domů či krytých plováren odrážející průmyslový rozmach v 19.století. Jelikož Liberec v této době zažíval velký vývoj a byl považován za průmyslové město, byly zde a v okolních větších městech vybudovány velkolepé veřejné lázně, které odrážely tehdejší architektonický styl a do dnes mají historický význam. S postupujícím nástupem moderních návyků se funkce lázní změnila a kryté bazény tuto proměnu urychlily. Ze společenské události a očisty se upřednostnily sportovní aktivity a koupání se stalo standardem v každé domácnosti. Samozřejmě lázně jako takové jsou dodnes, bohužel tyto historické budovy jsou většinou opuštěné a vystaveny chátrání. Jsem ráda, že i pár budov zachovalo svoji původní funkci, avšak několik stále čeká na svoje oživení a využití. Moc krásně zpracovaný vývoj, určitě stojí za prohlídku :).


Věděli jste že pojem KARMA vzniklo z tohoto jména?

Nádherné zdokumentování fotografií z dob otevření Městských lázní v Liberci.

Výstava zabrousila i do venkovních koupališť či k vzniku přehrad,  tak typických ve zdejších oblastech.


Příště se můžete těšit na výstavu sochařky Josefíny Jonášové, jejíž figurální tvorba odkazuje na surrealismus a vytváří a reaguje na problémy lidské civilizace.
Také vás nalákám na českou a slovenskou architekturu postavenou od roku 1990, ta se mi velmi zamlouvala :-). Přeji pěkný víkend.

Foto© BARABASCA MADE

Slavnostní otevření Oblastní galerie 28.2.2014

1 komentář :

Děkuji za vaši zprávu :)

TOP